BELYSNING / Golvlampor / Golvlampa 12543447
nr 1254 3447
Golvlampa
1950-tal, HW Armatur, hör / sänkbar. Tota. Längd: 145cm
Kondition: skadat tyg, slitage
måndag 13 maj 2019
kl 20:47:48
Kerstin Hörnlund (f. 1940)
Keramiker utbildad vid Konstfack 1961-1965. Arbetar i stengods och porslin och var knuten till Rörstrand 1981-1990. Formade bl a stora terriner, fruktfat mm.